JAS

4-4 mot Lindås

Publicerad 2021-09-16 09:01
Jas sept2021
Intensiv match med lyckade taktiska upplägg som resulterade i 4-4 mot Lindås.

4-4 i match hemma i JAS-serien mot Lindås. Mot bakgrund av tidigare mötet mot Lindås, senast på JAS-cupen i Mariestad var våra spelare och ledare väldigt taggade. Tyvärr gjorde skadeläget i truppen inför matchen, att coach Forsström, fick starta med att gå runt på två femmor med två extra forwards.

Matchen inleddes i ett intensivt tempo där lagen följde varandra i ledning och kvittering. En oturlig skada på backsidan i första perioden gjorde att coach Forsström fick gå ner på tre backar för att hålla trycket uppe i anfallet. Matchen slutade 4-4 där Onsala JAS visade på taktiskt kunnande, imponerande fysiska prestationer och härlig spelglädje.

Md logoinnebandykungenfa rg1
Md logo kahls 1911
Md stiftelsen fair play 1
Md certifiering logo mo rkgra
Md 250x100px hbkungsbacka2
Md hemkop nya cmyk
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub